galeriezet v západním křídle zámku

galeriezet sídlí v tzv. západním křídle velkobystřického zámku, od něhož pochází také název samotné galerie. západní křídlo velkobystřického zámku je typickým dokladem vývoje a přerodu bývalých šlechtických sídel v budovy hospodářského zaměření. původní zámek měl několik částí, z nichž každá si prošla složitým stavebním vývojem a často měnila svou funkci a využití. západní křídlo zámku bylo ještě koncem 60. let  minulého století podstatně větší než je jeho současná část a zasahovalo až do prostoru současné varny postavené v roce 1892. bylo rovněž atypické svými stěnami zalomenými do mírného oblouku. do celého areálu se původně vstupovalo přes starou renesanční bránu, kterou postavili v roce 1579 bruntálští z vrbna a která byla zbourána někdy na počátku 20.století. když v roce 1804 zámek vyhořel, začal sloužit pouze k hospodářským účelům jako pivovar. jeho západní část sloužila jako zázemí pivovaru a rovněž tak jako kanceláře a později i byty. na západní část navazoval domek zahradníka, který se staral o údržbu rozsáhlé zahrady a zahradnictví. v 60. letech byl domek zahradníka přestavěn pro účely lidové školy umění. pivovar sloužil až do roku 1943, kdy jej jeho majitel starobrněnský pivovar zrušil a zařízení bylo demontováno a odvezeno. budovy pak obec, které zámek připadl, využívala k různým účelům. v přední části byly 3 byty a v zadní části ordinace praktického a dětského lékaře. část sloužila jako dílny a skladiště. koncem 60.let došlo ke zbourání větší části tohoto křídla zámku a zůstala jen jeho přední část, pro níž nebylo prozatím využití. počátkem 90. let obec přesunula do těchto prostor úsek technických služeb, pro které zde zřídila kanceláře, dílny a sklady.

současná rekonstrukce západního křidla, v němž se nacházejí prostory galeriezet, je dílem architekta michala sborwitze a jeho týmu. ideovou koncepci galerie vytvořil její současný kurátor dr. jaroslaw pastuszak.

o revitalizaci centra velké bystřice:
http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=arch&action=show&id=2792

Puvodni

Stavajici

dějiny západního křídla zámku zpracoval mgr. zdeněk lakomý
archivář města velká bystřice

Nastavení Cookies   created by netsimple conspiracy s.r.o.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.